Profesyonel Futbolcu Olmanın 10 Yolu

Profesyonel Futbolcu Olmanın 10 Yolu
Profesyonel Futbolcu Olmanın 10 Yolu

Günümüzde çoğu insan büyük futbolcuların hayatlarına özenmektedir. Sizde futbol yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız kafanızda nasıl profesyonel olurum ? profesyonel futbolcu ne yapıyor ? gibi sorular varsa sizin için hazırladığımız ipuçları işte profesyonel futbolcu olmanın 10 yolu...


1- Kendinize Beslenme Programı Oluşturun

Profesyonelfutbolcu

Futbol yoğun tempolu bir spor dalı olduğundan vücudun yapılan spor düzeyine göre protein,yağ,karbonhidrat ve vitamin alması gerekir. Tüm profesyonel futbolcuların beslenme programı vardır Beslenme programı vücudun dengeli bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.


2- Uyku Düzeni Sağlayın

 

İyi bir uyku uyuyan profesyonel futbolcu sahada daha zinde ve güçlü şekilde performans gösterir. Erken yatıp erken kalkmak profesyonel futbolcunun en önemli özelliklerinden birisidir. Vücudumuz uykuyu en verimli akşam 11 ile gece 3 arasında geçirir.


3- Futbol Tekniğinizi Geliştirin

 

Profesyonel futbolcular genellikle sağ ve sol ayaklarını kullanırlar. Ters ayağınız zayıf ise bir an önce çalışmaya başlayın ters ayağınıza  hiç beklemediğiniz pozisyonda ihtiyaç duyabilirsiniz. Profesyonel futbolcuların bir ayrı özelliği ise klas paslar atmaları eğer pas tekniğiniz çok iyi değilse futbolcu olmak hedefinse hiç sıkılmadan ayak içi çalışman gerekicek. Bazı profesyonel futbolcular top kontrolleriyle öne çıkar top kontrolü futbolun olmazsa olmazlarından birisidir çift ayak yüksek top kontrolüne sahip futbolcular avrupa’nın en iyi kulüplerinde forma giymektedir.


4- Futbol Bilginizi Artırın

bilgi

 

Sadece futbol oynamak profesyonel bir futbolcu olmak için yeterli değil. Profesyonel futbolcuları izleyip saha içinde nasıl pozisyon aldıklarını iyice aklımıza yerleştirdikten sonra futbolcu olma yolunda ilerleme sağlamış oluruz.


5- Futbolu Fair-play altında oynayın

fair-play

 

Günümüzde bazı futbolcu yaptığı sert fauller ve ırkçı davranışları ile futbol severlerden tepki almaktadır. Futbolu her zaman Fair-play altında oynayan profesyonel  futbolcular farklı takımların taraftarlarından bile destek almaktadır. Günümüzde profesyonel takımların altyapıları öncelik olarak futbolcunun kişiliğine bakmaktadır.


6- Sıkı Çalışın ve Form Kazanın

sıkı

 

Profesyonel futbolcular takım antrenman dışında kendi antrenman programları vardır. Yaşı ilerlemiş olan profesyonel futbolcular form düşüklüğü yaşamamak için her zaman sıkı çalışmak zorundadırlar. Genç futbolcular ise daha kaslı ve esnek bir yapıya gelmek için sıkı çalışmalılardır.


7- Vericeğiniz Kararları İyi Düşünün

imza  

Bu maddeleri en iyi şekilde yaptıktan sonra diğer kulüplerden gelen teklifler profesyonel futbolcu olmanıza iyi veya kötü yönde etki eder. Böyle durumlarda kendimizden daha tecrübeli isimlerden yardım alıp ve olduğumuz zamanı değil ileriyi düşünüp karar vermeliyiz. Verdiğiniz  kararlar size yara açabilir veya futbol hayatınızda yükselişe çıkarabilir.


8- İyi iletişim kurun

iletisim

 

Profesyonel futbolcular birbirleriyle saha içinde çok iyi bir iletişim sağlarlar ve böylelikle bireysel yetenekleri ortaya çıkar. Sizde olduğunuz mevkiye göre maç içinde bulduğunuz tüm boş anlarda arkadaşlarınızla iletişim halinde olun pozisyon halinde sizi duymayabilirler. İyi iletişim sadece takım arkadaşlarınız için geçerli değil sahada rakip ve hakem de mevcut eğer rakibi kışkırtırsanız sizi sakatlamaya yönelik sert fauller yapabilir, hakeme gerektiğinden fazla itiraz yaptığınız zaman oyundan ihraç edilebilirsiniz. Profesyonel futbolcu olmanın yollarından bir tanesi iyi bir iletişim kurmaktır.


9- Kötü alışkanlık edinmeyin

alışkan

 

Sigara alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıklarınız varsa bu adım sizin için çok zor olucak profesyonel bir futbolcunun vücuduna çok iyi bakması gerekmektedir. En ufak sağlık probleminde tüm futbol kariyeriniz bitmek zorunda kalabilir.


10- Kendinize Uygun Ekipmanlar Edinin

krampon

 

Bir futbolcunun kendisine en uygun şekilde giyinmesi gerekir.Bazı profesyonel futbolcular kendilerine özel şekilde bazı tüyoları vardır örneğin kramponun arkasını kesmek veya tozluğu kesmek gibi bir çok örnek mevcuttur. Ekipmanınız sizi rahatsız ediyorsa odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz bir futbolcunun saha içinde top dışında düşüncesi olmamalıdır.