Mutlaka Bilmeniz Gereken Kripto Para Terimleri

0
309

Bu içeriğimizde kripto paralarda en çok kullanılan kripto para terimleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bu terimler önceden kripto para ile ilgilenen insanların kullandıkları normal olarak bilinen kripto para terimleridir. Yeni başlayanlar biraz garipsemiş olsa da bu kripto para deyimleri bilmeleri gerekmektedir. Bu kripto para terimleri tüm kripto paralarda kullanılmaktadır. Başka kaynaklardan kripto paralar hakkında bilgi alırken bu terimleri duyacak ve ne olduğunu sorgulamaya başlayacaksınız. Biz de sizler için kripto para deyimleri hakkında bilgilendirmek istedik. İşte bilinmesi gereken kripto para terimleri…

kripto para terimleri


1- Coin

Coinlerin kendi blockchainleri ve ağları vardır. Coinlere örnek olarak ETH, POLKADOT, AVALANCHE, TRON gibi coinleri örnek verebiliriz.


2- Token

Kendi blockchainleri ve ağları bulunmaz. Coinlerin blockchainlerini kullanırlar. Yani tokenler coinlere bağımlıdırlar. Yeni bir proje çıktığında çokça duyarız örneğin Bitcoin tabanlı bir projeymiş Chiliz tabanlı bir projeymiş gibi…


3- Boğa

Yükselişi temsil ederler. Boğa sezonları çok yükselişlerin yaşandığı dönemdir. Alt coinlerde 100x kadar yükselişler rahat bir şekilde yaşanmıştır. Ayrıca bitcoin için de 5 kat 10 kat yükselişler boğa sezonu olarak söylenir.


4- Ayı

Ayı sezonu da düşüşü temsil eder. Ayı sezonları çok düşüşlerin yaşandığı dönemlerdir. Bu dönemler gerçekten bizleri yoran ve üzen dönemlerdir bu dönemler bitiminde genelde insanlar alış yaparlar.


5- Pump

Pump anlık yükseliş demektir. Dakikalık bir şekilde artan kripto paralara denir. Buna son zamanlarda örnek vermek gerekirse, Doge Coin olacaktır. Elon musk açıklaması sayesinde dump yapan bu coin gibi bir çok coin olmuştur pump yapan coinler mutlaka pump da yapacaktır bilginiz olsun.


6- Dump

Dump anlık düşüş demektir. Dakikalık olarak düşebilen kripto paralara denmektedir. Son zamanlarda çok fazla yaşanmasa da bu yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Bittorent bu sıralar çok fazla dump yemektedir.


7- FOMO

Fomo bir tür kaçırma korkusudur.  Fear of Missing Out‘un kısaltmasıdır. Örnek vermek gerekirse %100 artan bir coine %1000 artacak gibi bakarak girip düştüğünde Fomolandım diyerek ah yakmak gibi durumlar çok fazla yaşanmaktadır.


8- FUD

Fud denilen şey korku, belirsizlik ve şüphe gibi kelimelerin birleşmesinden oluşur. Fud terimi kripto paraları kötü yönde etkilemek için kullanılan bir manipülasyon taktiğidir. Örneğin ethereum aldınız ve hakkında kötü dedikodular duydunuz. Fiyatlar düştüğünde de panik edip satıyorsunuz. Bazı FUD’lar gerçek olabilir ancak zaten gerçek olduğunda anlarsınız.


9-HODL

Kripto para dünyasında Hodl al ve tut anlamına gelir. 2012 yıllarında bir forumda bir arkadaş hold yazacağına hodl yazmış ve bu terim efsaneleşmiştir. Uzun vade olarak kripto paranızı elinizde tutmanız hodl yapmanız demektir.


10- ATH

Tüm zamanların en yüksek fiyatını temsil etmektedir. Bitcoin şu zamanlarda 64,863 dolar ATH en yüksek fiyatıdır.


11-ATL

Tüm zamanların en düşük fiyatını temsil etmektedir. Bitcoin şu zamanlarda 65 dolar ATH en düşük fiyatıdır. (coinmarketcap’a göre)


12- Airdrop

Kripto paralarda uygulanan airdrop, yeni bir kripto para biriminin tanıtımını yapmak için cüzdan adreslerine ücretsiz para veya coin göndermeyi içeren bir pazarlama stratejisidir. Yeni sanal para biriminin küçük bir miktarı kullanıcılara dağıtılır ve bu tamamen tanıtım amaçlıdır.


13- Arbitraj

Risksiz kar etmek için farklı piyasalardaki dengesizliklerden faydalanma durumudur. Yatırımcı bir piyasadan düşük bir fiyata aldığı ürünü başka bir piyasada eş zamanlı olarak yüksek bir fiyata satabilir. Yatırım piyasasındaki piyasa dengesini bozan arbitraj işlemi işleyen piyasalarda biraz zor yapılmaktadır.


14- Coin Burn

Coin yakma anlamına gelen coin burn coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkartarak, toplam arzı düşürme sürecidir. örneğin, BNB coin miktarı son 3 aylık dönemde borsada yapılan işlem sayısına göre belirlenmektedir.


15- Stable Coin

Stable coin genelde değeri başka bir para birimine ya da değerli bir varlığa sabitlenmiş yeni bir kripto para türüdür. Bu paralar ABD doları ve diğer kripto para birimleri, değerli metaller veya üçünün bir kombinasyonu gibi bir para birimine sabitlenebilmektedir. En çok bilinenleri ise Tether’dir


16- Halving 

Bitcoin’in başlıca özelliklerinden biri her dört yılda bir madencilik ödülünün yarıya indirilmesi yani yarıya indirilmesine halving denir. Bu yaklaşık 120 yıl içinde sıfırlanacak olan sürekli azalan deflasyonel bir Bitcoin arzı anlamına gelmektedir. Tabii ki hiç bir şey sonsuz bir şekilde ikiye bölünerek matematiksel olarak sıfırlanamaz. Bitcoin’in en küçük birimi Satoshi ikiye bölünemez.


17- ICO

Ico, Initial Coin Offering’in kısaltmasıdır. Türkçesi ilk para teklifidir. Kripto paralar ilk halka arz ile eşdeğerdir. Ön satışı yapılan kripto paraların ilk ortaya çıktığında satıldıkları fiyatlar anlamına gelmektedir.


18- FA 

Temel analiz demektir. Yatırımcılar ve alım satım yapanlar tarafından varlıkların ya da şirketlerin içsel değerlini belirlemek amacıyla kullanılan yöntemlerdir. Bu değerlendirmeyi doğru şekilde yapmak için şirketin aşırı mı yoksa düşük mü değerlendirmek üzere iç ve dış etmenlerini ayrıntılı bir şekilde incelemelidir.


19- TA

Teknik analiz demektir.  Tüm borsa ile uğraşan kişilerin öğrenmesi gereken bir analiz yöntemidir. Geçmiş hareketlerine bakarak gelecekteki oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek olarak açıklayabiliriz.


20- Bitcoin Dominance

Bitcoin dominansı bitcoinin alt coinlere göre çok fazla hacimi olmasından kaynaklanan kripto piyasası hakimiyetidir. Bu hakimiyet yüzünden Bitcoin’de düşüşler altcoinleri de etkilemektedir. Teknik analizlerimizi sonuca bağlamadan başarısız kılmaktadır. O yüzden bitcoin yükselişteyken analizlerimiz tutar. Bitcoin düşüşteyken ise tam tersi bir durum yaşanır.

Önerilen İçerik : Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here