Yeni Nesil Konsol Playstation 5 Özellikleri Açıklandı

Yeni Nesil Konsol Playstation 5 Özellikleri Açıklandı
Yeni Nesil Konsol Playstation 5 Özellikleri Açıklandı

Sony Playstation 5 Özelliklerini Açıkladı

Japon teknoloji devinin uzun zamandır hakkında yazılıp çizilen yeni nesil konsolu Playstation 5'in özellikleri , fuarların teker teker iptal olması nedeniyle Youtube üzerinden açıklandı. Bu yazımızda sizlere yeni nesil konsol olan Playstation 5 özellikleri, PS5 özellikleri, Playstation 5 geriye dönük uyumluluk olacak mı? gibi soruların cevabını araştırdık.


Playstation 5 Özellikleri: Dönük Uyumluluk Olacak

Playstation 5 özelliklerinden bir tanesi de artık tüm konsollarda olması beklenen geriye uyumluluk özelliği Playstation 5'te de olacak. PS4 ve PS4 Pro oyunları legacy, PS5 oyunları ise native olarak çalışacak. Ray Tracing özelliği de olacak yeni nesil konsolda, bu özellik gölgelendirme, ses ve yansıma gibi amaçlarla da kullanılacak. Yani Playstation 5 artık sadece oyun oynamak için kullanılan konsol değil bir ev eğlence sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Ses teknolojilerine büyük önem veren Japon firma üç boyutlu ses teknolojisi olan Tempest 3D'yi kullanacak. Bununla yetinmeyip yüzlerce özel sesi aynı anda kullanmayı mümkün kılacak. playstation 5 hız


Sony Geliştiricilerin İsteklerini Dinlediğini Söyledi

PS5, eski jenerasyolardan çok daha hızlı olacak. Yapılan açıklamada var olan hafıza birimleri olan Hdd'lerin değiştirildiğini onun yerine SSD'ye geçildiği bildirildi. Buradaki asıl amaç hız değil oyun yapımcılarının geliştirdiği oyunu daha esnek bir şekilde tasarlamak. Böylece oyuncuların oyun oynama deneyimini ve gezinme deneyimini mümkün olduğunca daha güzelleştirmek ve rahatlatmak. Böylece yamalar da daha hızlı inecek. Hız konusunda da eli bir hayli rahat olan Sony yeni nesil konsolu 16 GB GDDR6 RAM ile geticerek. Yayınları ve oyunları 100 kata kadar hızlı olacak. Yeni nesil konsolla beraber veri aktarım hızı da önemli ölçüde artacak. 5GB/saniye hıza ulaşacak veri aktarım hızı saniyeler süren işlemi artık milisaniyeler içerisinde yapabilecek. Yükleme süresi ya da yükleme ekranı artık tarihe karışacak. Ayrıca harici disklerde desteklenecek.


Playstation 5 Teknik Özellikleri

playstation 5 sistem gereksinimleri Açıklanan Playstation 5 özellikleri işte bunlar;

  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: Özel RDNA 2
  • İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek - 3,5 GHz
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Bellek bant genişliği: 448 GB/sn
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)

Önerilen İçerik: Xbox Series X Donanım Özellikleri İnfoburda.com / Teknoloji