İnternet Tarayıcıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İnternet Tarayıcıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler!
İnternet Tarayıcıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İnternet tarayıcılarını hepimiz kullanıyoruz Türkiye'de genelde internet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılmaktadır. Ancak farklı internet tarayıcıları vardır. Ve bunların çok farklı özellikleri de bulunmaktadır. İnternet tarayıcıları isimlerini, internet tarayıcısı örnekleri, internet tarayıcısı nasıl değiştirilir. İnternet tarayıcısı nasıl indirilir gibi bir çok sorunuza bu içeriğimizde cevaplayacağız. İşte İnternet tarayıcıları hakkında bilmeniz gerekenler..


İnternet Tarayıcısı Nedir?

Web tarayıcı veya internet tarayıcısı olarak söylenir. Bilgisayarlar, mobil cihazlar ve TV'ler üzerinden internet bağlantısı kuran ve web sitelerini ziyaret etmemize imkan sağlayan bir web ara yüzüdür. Teknolojik cihazları, insanlar arasındaki iletişim ve bilgi edinme yöntemlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Masaüstü bilgisayarlar ile başlayan bu süreç zaman içerisinde tabletlere, akıllı telefonlara ve TV'lere gibi çeşitli yerlere de gelmiştir.

İnternet Tarayıcılarının Genel Özellikleri?

İnternet tarayıcıları, insanların web sayfalarını görüntülemek amacıyla kullanılır. Bunun yanında bünyesinde bir çok özellik bulundurmaktadır. Bunlardan bir kaç ise şu şekildedir.
 • Adres Çubuğu: Adres çubuğunu bir internet tarayıcısında web site adreslerine kısa bir şekilde gitmek istediğinizde kullanabilirsiniz. Genelde insanlar buraya önce google.com yazıp sonra aratmak istediği kelimeyi Google'da arama yapıyorlar.
 • Açılış Sayfası: Web tarayıcı özelliklerinde varsayılan bir internet sayfası anlamına geliyor bilgisayarınızdan ilk açtığınızda ekranınıza gelen web sayfasıdır.
 • Yer İmleri: Sıklıkla ziyaret ettiğiniz web sayfalarını buraya ekleyebilirsiniz. Hızlı bir şekilde ulaşmanıza imkan sağlar.
 • Web Geçmişi: Daha önce girmiş olduğunuz web sayfalarını burdan inceleyebilir. Dilerseniz silersiniz dilerseniz ise daha sonra hatırlamak için orada bırakabilirsiniz.
 • Gizli Sekme: Gizli sekme aslında adı üzerinde gizli olmanızı sağlar ancak tamamen anonim olmanızı sağlamayacaktır. Sadece kişisel verilerinizin korunması açısından kullanmanızda fayda var.
 • Eklentiler: İnternet tarayıcınıza mini uygulamalar ekleyerek ordan da hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mesela borsa eklentisi ekleyerek tek tık ile borsayı takip edebilirsiniz.
 • Şifre Kaydetme: Günümüzde şifrelerimiz oldukça zor olmalıdır. Çünkü her an tehlikeye girebiliriz. Bu yüzden şifrelerimizi hatırlamamız da bir bu kadar zorlaşıyor. Bunun için şifre kaydetme uygulamasını kullanabiliriz.

Türkiye'de En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

İnternet tarayıcılarına örnekler ve Türkiye'de en çok kullanılandan en az kullanılana göre sizler için sıraladık. Genelde insanlar en çok ülkemizde Google Chrome kullanmaktadır. Ancak farklı alternatif internet tarayıcıları da bulunmaktadır.
 1. Google Chrome
 2. Mozilla Firefox
 3. Opera
 4. Microsoft Edge
 5. Microsoft Internet Explorer
 6. Yandex
 7. Safari
 8. Vivaldi
 9. Netscape Navigator
 10. Avant Browser

Tarayıcı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • İnternet tarayıcıları ile internette sörf yaparken bilmeniz gerekenler vardır. Bunlardan en önemlisi ise güvenliktir. Tarayıcı marketinizde yer alan eklentiler fayda sağlamasının yani sıra size zarar da verebilir. Her eklenti faydalı değildir. İçlerinde zararlı eklentiler de mevcut. Kimlik hırsızlığına kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.
 • Bu yüzden tarayıcınıza eklenti kurarken eklenti geliştiricisinin güvenilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında güvenlik açısından internette gördüğünüz her dosyayı indirmemelisiniz. Mümkünse indirdiğiniz bu dosyanın virüs programı ile taratmanız da fayda olacaktır.
 • Sık sık bildirimlerin gelmesini önlemek ve kullanıcı deneyiminizi arttırmak için de ihtiyaç duyduğunuz internet sitelerine bildirim izni vermemeniz gerekmektedir.
infoburda.com