Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?
Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Rahime oldukça fazla zarar veren kürtaj işlemi kadınların enfeksiyon kapmamaları için uzman doktorlar tarafından belirli bir süre birçok şey saklanır. Kürtajdan sonra ne zaman ilişkiye girilir, kürtajdan kaç gün sonra ilişkiye girilir, kürtajdan sonra ilişkiye girme süresi ne kadardır? gibi sorular en çok sorulan sorular arasındandır.


Kürtaj Nedir, Bebek Aldırma Süresi Ne Kadardır?

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılmasına kürtaj işlemi denir. Rahimin içerisinde bebek alınarak gebelik tamamen sonlandırılır. Türkiye yasalarına göre bebeğin 10 haftadan küçük olması gerekmektedir. Bu süreden fazla olan gebeliklerde kürtaj işleminin yapılması yasaktır.

Kürtaj İşleminden Sonra Rahim Ne Zaman İyileşir?

Günümüz şartlarında vakum yöntemi ile yapılan kürtaj işlemi diğer işlemlere göre daha güvenli ve pratiktir. 15 dakika gibi kısa bir sürede kürtaj işlemi tamamlanır. Uzman ve deneyimli kişiler tarafından gerçekleştirilen kürtaj işlemi rahime büyük zararlar verebilmektedir. Kürtaj işleminden bir hafta sonra doktorunuz sizi tekrar muayene edecektir. Kürtaj sonrasında ilk hafta hafif kanama olması oldukça normal bir olaydır. Eğer ilk hafta içerisinde kötü kokulu akıntı veya şiddetli kanama şikayetleriniz olursa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kürtaj sonraki randevuda iyileşme süreciniz değerlendirilir. Her kadının iyileşme süreci birbirinden farklıdır. Genel olarak iyileşme süresi 1 aydır.

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar Nelerdir?

 • Banyo yaparken ayakta duş alınmalıdır. Vajinaya fazla su kaçırılmamalı ve çok dikkat edilmelidir.
 • Vajinaya su kaçırmak, sabun, duj jeli gibi kimyasalları vajina bölgesine sürmek enfeksiyon riskini arttıracağı için oturmadan duş almak son derece önemlidir.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak tam saatinde alın. Ağrılarınız arttığında ağrı kesicinizi doktorun verdiği ölçülerin dışına çıkmadan alın.
 • Tuvalet temizliğinize çok dikkat edin. Hijyen kurallarına uyun.
 • Pedinizi sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin. Bir pedi en fazla 4 saat tutun.
 • Kürtaj işleminden sonra rahim içi yapışıklık, delinme veya enfeksiyon olabilir. Bu tür komplikasyonlar ilerde kısırlığa sebebiyet vereceği için çok dikkatli olun.
 • Pamuklu iç çamaşırı giyin. Ayrıca iç çamaşırlarınızı mutlaka ütüleyerek giyin.
 • Sahuna, hamam, deniz ve havuz gibi enfeksiyon kapabileceğiniz bölgelerden uzak durun.
 • Üşütmemeye özen gösterin. Ayaklarınızı üşütmemek için çorap giyin.
 • Kürtaj sonrasındaki hafta kanama olabilir. Bu kanama eğer pıhtı şeklinde olursa mutlaka doktorunuza başvurun.
 • Eğer vajinanızdan kötü kokulu bir akıntı gelirse hemen hekiminize danışın. Rahiminizden gelen bu kötü koku enfeksiyonun işaretidir.
 • Kürtaj sonrası adet kanamasının 45 gün sonra gelmesi beklenir. Bazı kadınlarda bu süre daha da az veya uzun olabilir. Bu soruyu veya her konuda merak ettiğiniz soruları doktorunuza danışmaktan utanmayın.

Doktoronuza Başvurmanız Gereken Durumlar

 1. Kürtaj sonrası iyileşme süreci bitene kadar ilişkiye girmeyin.
 2. Doktorunuzu Aramanız Gereken Durumlar
 3. Kötü kokulu akıntı
 4. Yüksek Ateş
 5. Parçalı Kanama
 6. 45 gün sonrasında adet kanaması yaşamazsanız
 7. Kürtaj sonrası ilk hafta kanamanız şiddetlenirse
İlk hafta biterken hiç bir aksilik olmasa dahi doktorunuza giderek muayene olmanız gerekmektedir. Doktoronuza iyileşme süreci sonrasında kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girebilirim? sorusunu sormalısınız. İnfoburda.com