Mutlaka Bilmeniz Gereken Kripto Para Terimleri

Mutlaka Bilmeniz Gereken Kripto Para Terimleri
Mutlaka Bilmeniz Gereken Kripto Para Terimleri

Bu içeriğimizde kripto paralarda en çok kullanılan kripto para terimleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bu terimler önceden kripto para ile ilgilenen insanların kullandıkları normal olarak bilinen kripto para terimleridir. Yeni başlayanlar biraz garipsemiş olsa da bu kripto para deyimleri bilmeleri gerekmektedir. Bu kripto para terimleri tüm kripto paralarda kullanılmaktadır. Başka kaynaklardan kripto paralar hakkında bilgi alırken bu terimleri duyacak ve ne olduğunu sorgulamaya başlayacaksınız. Biz de sizler için kripto para deyimleri hakkında bilgilendirmek istedik. İşte bilinmesi gereken kripto para terimleri... kripto para terimleri


1- Coin

Coin, genellikle kripto para birimleri için kullanılan bir terimdir. Kripto para birimleri, dijital olarak saklanan ve işlem gören para birimleridir. Bunlar, klasik para birimlerinden farklı olarak, merkezi bir otorite tarafından değil, blok zinciri teknolojisi ile işletilirler. Kripto para birimleri için coin terimi, birim olarak para birimini ifade etmek için kullanılır. Örneğin, Bitcoin bir kripto para birimidir ve bu para birimi için "coin" terimi kullanılır.


2- Token

Token, genellikle kripto para birimleri için kullanılan bir terimdir. Tokenlar, kripto para birimlerinden farklı olarak, bir blok zinciri ağı üzerinde işletilen ve belirli bir amaç için tasarlandıkları için daha çok özelleştirilmiş bir para birimidir. Tokenlar, birçok farklı amaç için kullanılabilir, ancak genellikle bir projenin finansmanını sağlamak veya bir platformda kullanıcılara erişim hakları vermek gibi amaçlar için tasarlandıkları düşünülür. Örneğin, bir e-ticaret platformu için bir token oluşturulabilir ve bu token kullanıcılara platformda alışveriş yapma hakkı verebilir.


3- Boğa

Boğa piyasası, bir finansal enstrümanın fiyatının yükseleceğini gösteren bir piyasadır. Bu genellikle bir yatırım aracının değerinin artacağı ve yatırımcıların kâr elde etme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Boğa piyasasında işlem yapmak, yatırımcıların alım yaparak pozisyon alarak kâr elde etmeyi amaçladığı bir stratejidir.


4- Ayı

Ayı piyasası, bir finansal enstrümanın fiyatının düşeceğini gösteren bir piyasadır. Bu genellikle bir yatırım aracının değerinin düşeceği ve yatırımcıların zarar etme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Ayı piyasasında işlem yapmak, yatırımcıların satış yaparak pozisyon alarak kâr elde etmeyi amaçladığı bir stratejidir.


5- Pump

Pump, genellikle kripto para birimleri piyasasında kullanılan bir terimdir. Pump, bir kripto para biriminin fiyatının aniden ve hızla yükselmesi olarak tanımlanabilir. Bu genellikle bir grup yatırımcının birlikte hareket ederek, aynı anda aynı para birimini alarak fiyatı yükseltmeyi amaçladığı bir stratejidir. Bu strateji, yatırımcıların kısa sürede kâr elde etmeyi amaçlar, ancak bazen de piyasada manipülasyon yapılmasına yol açabilir.


6- Dump

Dump anlık düşüş demektir. Dakikalık olarak düşebilen kripto paralara denmektedir. Son zamanlarda çok fazla yaşanmasa da bu yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Bittorent bu sıralar çok fazla dump yemektedir.


7- FOMO

FOMO, kısaltması "Fear of Missing Out" olan bir terimdir. Bu terim, insanların kaygı duyarak veya kendilerini kötü hissederek kaçırdıkları fırsatlardan dolayı endişe ettikleri durumu ifade eder. Bu terim genellikle kripto para birimleri piyasasında kullanılır ve yatırımcıların piyasadaki hareketleri takip ederek, kendilerini kaçırılacak bir fırsat korkusu içinde hissetmelerine neden olur. Bu durum, yatırımcıların duygusal kararlar almaya yönlendirebilir ve bu da riskli bir durum oluşturabilir.


8- FUD

Fud denilen şey korku, belirsizlik ve şüphe gibi kelimelerin birleşmesinden oluşur. Fud terimi kripto paraları kötü yönde etkilemek için kullanılan bir manipülasyon taktiğidir. Örneğin ethereum aldınız ve hakkında kötü dedikodular duydunuz. Fiyatlar düştüğünde de panik edip satıyorsunuz. Bazı FUD'lar gerçek olabilir ancak zaten gerçek olduğunda anlarsınız.


9-HODL

Kripto para dünyasında Hodl al ve tut anlamına gelir. 2012 yıllarında bir forumda bir arkadaş hold yazacağına hodl yazmış ve bu terim efsaneleşmiştir. Uzun vade olarak kripto paranızı elinizde tutmanız hodl yapmanız demektir.


10- ATH

Tüm zamanların en yüksek fiyatını temsil etmektedir. Bitcoin şu zamanlarda 64,863 dolar ATH en yüksek fiyatıdır.


11-ATL

Tüm zamanların en düşük fiyatını temsil etmektedir. Bitcoin şu zamanlarda 65 dolar ATH en düşük fiyatıdır. (coinmarketcap'a göre)


12- Airdrop

Kripto paralarda uygulanan airdrop, yeni bir kripto para biriminin tanıtımını yapmak için cüzdan adreslerine ücretsiz para veya coin göndermeyi içeren bir pazarlama stratejisidir. Yeni sanal para biriminin küçük bir miktarı kullanıcılara dağıtılır ve bu tamamen tanıtım amaçlıdır.


13- Arbitraj

Risksiz kar etmek için farklı piyasalardaki dengesizliklerden faydalanma durumudur. Yatırımcı bir piyasadan düşük bir fiyata aldığı ürünü başka bir piyasada eş zamanlı olarak yüksek bir fiyata satabilir. Yatırım piyasasındaki piyasa dengesini bozan arbitraj işlemi işleyen piyasalarda biraz zor yapılmaktadır.


14- Coin Burn

Coin yakma anlamına gelen coin burn coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkartarak, toplam arzı düşürme sürecidir. örneğin, BNB coin miktarı son 3 aylık dönemde borsada yapılan işlem sayısına göre belirlenmektedir.


15- Stable Coin

Stable coin genelde değeri başka bir para birimine ya da değerli bir varlığa sabitlenmiş yeni bir kripto para türüdür. Bu paralar ABD doları ve diğer kripto para birimleri, değerli metaller veya üçünün bir kombinasyonu gibi bir para birimine sabitlenebilmektedir. En çok bilinenleri ise Tether'dir


16- Halving 

Bitcoin'in başlıca özelliklerinden biri her dört yılda bir madencilik ödülünün yarıya indirilmesi yani yarıya indirilmesine halving denir. Bu yaklaşık 120 yıl içinde sıfırlanacak olan sürekli azalan deflasyonel bir Bitcoin arzı anlamına gelmektedir. Tabii ki hiç bir şey sonsuz bir şekilde ikiye bölünerek matematiksel olarak sıfırlanamaz. Bitcoin'in en küçük birimi Satoshi ikiye bölünemez.


17- ICO

Ico, Initial Coin Offering'in kısaltmasıdır. Türkçesi ilk para teklifidir. Kripto paralar ilk halka arz ile eşdeğerdir. Ön satışı yapılan kripto paraların ilk ortaya çıktığında satıldıkları fiyatlar anlamına gelmektedir.


18- FA 

Temel analiz demektir. Yatırımcılar ve alım satım yapanlar tarafından varlıkların ya da şirketlerin içsel değerlini belirlemek amacıyla kullanılan yöntemlerdir. Bu değerlendirmeyi doğru şekilde yapmak için şirketin aşırı mı yoksa düşük mü değerlendirmek üzere iç ve dış etmenlerini ayrıntılı bir şekilde incelemelidir.


19- TA

Teknik analiz demektir.  Tüm borsa ile uğraşan kişilerin öğrenmesi gereken bir analiz yöntemidir. Geçmiş hareketlerine bakarak gelecekteki oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek olarak açıklayabiliriz.


20- Bitcoin Dominance

Bitcoin dominansı bitcoinin alt coinlere göre çok fazla hacimi olmasından kaynaklanan kripto piyasası hakimiyetidir. Bu hakimiyet yüzünden Bitcoin'de düşüşler altcoinleri de etkilemektedir. Teknik analizlerimizi sonuca bağlamadan başarısız kılmaktadır. O yüzden bitcoin yükselişteyken analizlerimiz tutar. Bitcoin düşüşteyken ise tam tersi bir durum yaşanır. Önerilen İçerik : Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler